Nytt avtal för Vimmerby Fiber
2025-02-03

10 procentig ökning av nya kunder till Vimmerby Fibernät
Vimmerby Fibernät har i dagarna ingått ett nytt avtal med Håkan Carlssons Vimmerby Mässhallar om att ansluta fastighetsbolagets alla sexton fastigheter till det kommunala fibernätet. Avtalet innebär ett ökat tillskott av fiberkunder med tio procent för Vimmerby Fibernät.
Sammanlagt kan det röra sig om 219 nya kunder för Vimmerby Fibernät (Vifab), om alla lägenhetsinnehavare väljer att ansluta till det kommunala fibernätet. I så fall får hyresgästerna i fastighetsbolagets sexton fastigheter tillgång till snabbare och mer tillförlitliga kommunikationstjänster. Det nya avtalet innebär inte någon ytterligare kostnad för hyresgästerna och kommer realiseras under mars och april.
– Vi vill gärna gynna det lokala, dels för att vi själva är ett lokalt företag, dels för att det blir så mycket enklare om något inte fungerar. Det går naturligtvis både lättare och fortare att kontakta Vifab och få hjälp, än att behöva höra av sig till någon i Stockholm. Avtalet innebär stora fördelar för hyresgästerna och bidrar till en förbättrad boendestandard, säger Håkan Carlsson, vd för fastighetsbolaget Vimmerby Mässhallar.
Vifab kommer att ansvara för installationen av fibernätet och säkerställa att marken återställs efter grävarbetet. Företaget ansvarar för drift och underhåll av nätet under avtalsperioden, som gäller under tre år.
– Vi är glada över det förtroende Vimmerby Mässhallar visar Vifab, och vi ser framemot att leva upp till att förbättra de boendes möjligheter till arbete, studier och underhållning hemifrån, säger Vifabs vd Olle Fogelin.
Vifabs fibernät har under sju år byggts ut och är idag en integrerad del av kommunens infrastruktur. Den kommunala fiberinfrastrukturen innebär att Vimmerbyborna kan ta del av samhällsinformation och digitala tjänster till rimligt pris, robust leveranssäkerhet och valfrihet,
– Vifab arbetar med att stärka sin ekonomi och en viktig del i det, är att öka antalet möjliga kunder i fibernätet. Det är därför mycket glädjande att vi nu har tecknat avtal om att utöka beståndet med upp till tio procent, säger Olle Fogelin.
För mer information kontakta:
Olle Fogelin, vd för Vifab 010-356 95 54, Håkan Carlsson, vd bostadsbolaget Vimmerby Mässhallar 070-511 80 00.
Fakta Vimmerby Fibernät AB
Vimmerby Fibernät, Vifab, ansvarar för att administrera och utveckla kommunens interna kommunikationsnät, tillhandahålla konkurrensneutral fiberinfrastruktur i Vimmerby kommun för att möjliggöra konkurrens, mångfald och valfrihet, samt att minimera grävandet i kommunen.
Vimmerby kommun har sedan 2012 satsat på fiberutbyggnad, där det kommunala bolaget Vifab 2018 tog över fibernätet i kommunen. I dag finns ett stort stamnät som säkrar tillgången till öppen fiber till stora delar av kommunen och kommunala verksamheter som skolor och äldreboenden.
Kommunen vill fortsätta utbyggnaden mot regeringens uppsatta mål: Att 98 procent bör ha tillgång till bredband om minst 1 Gbit/s i hemmet och på arbetet, resterande 1,9 procent bör ha tillgång till minst 100 Mbit/s, och 0,1 procent bör ha tillgång till minst 30 Mbit/s senast i år.
Fakta Vimmerby Mässhallar
Vimmerby Mässhallar AB är ett familjeägt fastighetsbolag som ägs av familjen Carlsson. Sedan 1970-talet äger man fastigheter i Vimmerby, och expanderade på 1990-talet inom hotell, restaurang- och nattklubbsverksamhet, fastighetsförvaltning och personaluthyrning. Största andelen av fastighetsinnehavet är beläget på Södra Industrigatan i Vimmerby och kallas Mässhallarnas Köpcentrum. Företagets vision är att göra området ännu mer attraktivt för konferensgäster, boende, turister och företag.
Uppdaterad:
2025-02-04